• 10 Eylül 2022
  • Sankon
  • 0

G20 Dönem Başkanı Endonezya’nın ev sahipliği yaptığı “G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı”, Bali adasında gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye’yi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank temsil etti. Dünya nüfusunun üçte birinin gerekli dijital araçları, dijital okuryazarlığı veya internet erişimi yokken başarılı olmasının mümkün olmadığını belirten Varank, dijitalleşmenin faydalarının adilane dağıtılabilmesi için veri transferini düzenleyen yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç olduğunu ifade etti. PANDEMİ SONRASI DİJİTALLEŞME

Bakan Varank, Endonezya’nın Bali adasında gerçekleşen G-20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısına uzaktan erişimle katıldı. Buradaki konuşmasında, pandemi sonrası dönemde dijitalleşmenin eğitim, ticaret, sağlık ve benzeri alanlardaki öneminin tüm dünya ülkeleri tarafından kavrandığına işaret eden Varank, Endonezya Dönem Başkanlığının dijital okur yazarlık, veri akışları, bağlanabilirlik önceliklerinin Türkiye’nin çalışmalarıyla ve öncelikleriyle uyumlu olduğunu ifade etti.

İNSAN MERKEZLİ DURUŞ Pandemi döneminde ivme kazanan dijital teknolojilerin yaygınlaşmasının yeni eşitsizliklere ve uçurumlara neden olduğunu vurgulayan Varank, oluşan bu dijital uçurumu aşmanın en etkili yolunun insan merkezli bir duruş sergilemek olduğunu ifade etti.

KÜRESEL DÖNÜŞÜM Dünya nüfusunun üçte birinin gerekli dijital araçları, dijital okuryazarlığı veya internet erişimi yokken başarılı olmasının mümkün olmadığına işaret eden Varank, “küresel” bir dönüşüm olacaksa, bu uçurumun haksız rekabete dönüşmesine izin vermemenin asli görevleri olduğunu kaydetti. ENDİŞELER ÜST DÜZEYDE Varank, veri transferinin devasa boyutlara eriştiği günümüzün küresel olarak birbirine bağlı dünyasında; bu verilerin kötüye kullanılması, mahremiyetin korunması ve fikri mülkiyet hakkında endişelerin üst düzeye çıktığını dile getirdi.

DİJİTAL DÜNYA Yeni dönemde, gelişmekte olan ülkelerin, küresel dijital platformlara yalnızca ham veri sağlayıcısı olma riskiyle karşı karşıya olduğunu anlatan Varank, günümüzün dijital dünyasını yöneten bir elin parmaklarını geçmeyen güçlerin her türlü manipülasyonu yaptığına dikkat çekti.

YENİ BİR ULUSLARARASI SİSTEM İnsanlık olarak bir dönüm noktasında bulunulduğunu kaydeden Varank, dijitalleşmenin faydalarının adilane dağıtılabilmesi için veri transferini düzenleyen yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

ÇÖZÜMDE ÖNEMLİ ROL Varank, Endonezya Dönem Başkanlığının yıl boyunca yapıcı ve gayretli çalışmasına rağmen, bu yıl “Bakanlar Deklarasyonu”nun yayımlanmamasından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. G20’nin; dünya GSYİH’sinin yüzde 80’inden fazlasını, uluslararası ticaretin yüzde 75’ini ve dünya nüfusunun ise yüzde 60’ını temsil ettiğini belirten Bakan Varank, G20’nin küresel sorunları çözmedeki rolüne değindi.

TARAFLAR ARASI GÜVEN Bakan Varank, bu doğrultuda, Türkiye’nin uluslararası müzakerelerde veya anlaşmazlıklarda taraflar arasında güvenin tesis edilmesi için her türlü çabayı gösterdiğini örnekleriyle anlattı. Özellikle gıda koridorunun güvence altına alınmasında Türkiye’nin gayretlerinin diğer ülkelerce örnek alınması gerektiğini vurgulayan Varank, diğer G-20 ülkelerinden de aynı çabayı ve çalışmayı beklediklerinin altını çizdi. YENİ DÖNEM BAŞKANI “HİNDİSTAN”Bu yıl, üye ülkelerin Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin ihtilaflarından dolayı ortak bir metin üzerinde mütabakata varılamayan G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı, Dönem Başkanı’nın raporu ve Yeni Dönem Başkanı olarak Hindistan’ın görevi devralmasıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.