• 25 Haziran 2023
  • Sankon
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Yönetim Kurulu’ndan, Rusya Federasyonu’nda, Rus yönetimine isyan başlatan Wagner grubu ile yaşanan gerginliğin sona ermesinden dolayı yazılı bir açıklama yapıldı.

SANKON Genel Sekreteri Emsal Celepci, SANKON Yönetim Kurulu adına yapmış olduğu yazılı açıklamasında, Rusya Federasyonu’nda, Mevcut yönetime isyan başlatan Wagner grubu ile yaşanan gerginliğin sona ermesinden dolayı çok mutluyuz dedi. Emsal Celepci, Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış politikasında farklı coğrafyalarda birlikte hareket ettiği dost bir ülkedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin arasında da çok güçlü ilişkiler vardır. Bu ilişkiler iki ülkenin ilişkilerini olumlu yönde etkilemektedir dedi.

Emsal Celepci, birçok Türk şirketi Rusya’da çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir. Aynı şekilde de Rus şirketler, birçok sektörlerde Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Her iki ülkenin yatırım, enerji, ithalat ve ihracat, sanayi, sağlık, gıda, tekstil ve turizm gibi önemli sektörlerde güçlü olan iş birliğini daha da güçlendirmesi gerekmektedir dedi.

Emsal Celepci, açıklamasının devamında, savaş ve çatışma riskinin sona ererek, yerini huzur ve istikrar ortamına bırakması memnuniyet vericidir. İş dünyası olarak, küresel istikrara en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Rusya’da hayatın normale dönmesinden dolayı mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin eskisinden de fazla artarak sürdürülmesini bekliyoruz dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir