• 29 Haziran 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) kuruluşuna üye olan Ankara Dış Ticaret Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu, Ankara’da Federasyonun Genel Merkezi’nde yapıldı.

Ankara Dış Ticaret Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu’nda kullanılan 600 delegenin oylarının tamamını iş insanı Abdullah Arslan alarak, oy birliğiyle federasyon başkanlığına seçildi.

Ankara Dış Ticaret Federasyonu Genel Merkezi’nde yapılan Olağanüstü Genel Kurul’da başkan seçilen iş insanı Abdullah Arslan, Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşmasında; “Şahsımı ve ekibimi bu önemli göreve layık gören tüm delegelere çok teşekkür ediyorum. Seçimin milletimize ve camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Dış ticaret, uluslararası alanda çok eskiden beri başvurulan bir ekonomik ilişki olarak karşımıza çıkar. İhtiyaçların çokluğu ve çeşitliliği insanların birbirleriyle mübadele ilişkisi kurmasına yol açmıştır. Ülkeler de birbirleriyle çeşitli sebeplerle ticaret yapar. Dış ticaret kendi içinde iki bölüme ayrılır. Bunlar ithalat ve ihracattır. Bunun yanı sıra transit ticaret de vardır. Toplumlar ürettiklerini pazarlayarak ekonomilerine katkı sağlarlar. Ülkeler üretemediklerini ise mecburen yurt dışından ithal etmek durumunda kalırlar. Dünya pazarında geniş bir şekilde yer alan ihracat ve ithalat kavramları, ülkelerin ekonomik verilerini belirler. Dış ticaret, ulusal ekonominin büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunur. İhracatın artması, üretimi ve istihdamı artırırken, ithalat da iç piyasayı canlandırır. Bu durum, ülke ekonomisindeki büyümeyi pozitif olarak etkiler ve refah düzeyini yükseltir. Dış ticaret, yabancı yatırımları çekmek için önemli bir faktördür. Bir ülkenin ekonomik olarak açık ve rekabetçi bir pazar sunması, yabancı yatırımcıların ilgisini çeker. Dış ticaret sayesinde daha fazla yabancı sermaye ülkeye gelir, yeni işletmeler kurulur ve bu sayede istihdam artışı sağlanmış olur. Dış ticaret, teknolojik gelişimi de tetikler. Bir ülke, başka ülkelerden daha gelişmiş teknolojilere sahip ürünleri ithal ederken, kendi teknolojik yeteneklerini de geliştirerek, yerli üretimin kalitesini ve verimliliğinin artırmaya imkan sağlar. Kısacası, dış ticaret bir ülkenin ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Bu nedenlerle ülkemizin dış ticaretinin gelişmesine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunmak istiyoruz.” dedi.

SANKON Genel Sekreteri Av. Özkan Atalay tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Olağanüstü Genel Kurul’da oyların tamamını alarak, Ankara Dış Ticaret Federasyonu Başkanlığı’na oy birliğiyle seçilen iş insanı Sayın Abdullah Arslan’ı ve Yönetim Kurulunu, SANKON Yönetim Kurulu adına kutluyorum. Yeni görevlerinde kendilerine başarılar diliyorum. Ülkemize ve camiamıza hayırlı uğurlu olsun. SANKON Genel Merkezi olarak, iş insanı Sayın Abdullah Arslan’a olan güvenimiz tamdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir