• 25 Mart 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) kuruluşunun üyesi olan ve merkezi Ankara’da bulunan, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, 2024 yılı sağlık turizmi hedeflediklerini açıkladı.

Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu’nun 1. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa yeni seçilen Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 2024 yılı hedeflerini açıkladı.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Yönetim Kurulu adına yapmış olduğu yazılı açıklamasında; “Türkiye’de yaklaşık 15 yıllık bir geçmişi olan sağlık turizmi, özellikle ülkemizin uyguladığı politikalar ve sağlık yatırımları sayesinde Türkiye, sağlık turizmi alanında son yıllarda oldukça başarılı bir gelişim göstermiştir. Gerek sağlık hizmetlerinin kalitesi gerekse başarılı reklam ve tanıtım kampanyaları ile tüm dünyada adını bu alanda duyurmuştur. Sağlık turizmi alanında Türkiye globalde oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Sağlıkta verilen hizmetin kalitesi ve tedavi gören hastaların tekrar ülkemizi tercih etmesiyle Türkiye, 2023 yılındaki istatistiklere göre dünyada 3. sırada yer almıştır. Ayrıca, özel ve devlet hastanelerinde, klinik ve sağlık merkezlerinde tedavi olan hasta sayısının 6 yılda yaklaşık 4 katına çıkmış olmasıda Türkiye’nin sağlık turizmi sektöründe geldiği aşamayı göstermektedir.” dedi.

ANKARA SAĞLIK TURİZMİ FEDERASYONU’NUN SAĞLIK TURİZMİNDE 2024 YILI HEDEFLERİ

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, açıklamasına; “Sağlık turizminin Türkiye’deki hızlı gelişimi göz önüne alındığında sağlık turizminin 2024 yılı beklentilerinde zirve yapacağı gözükmektedir. Sağlık turizmi sektörü özelinde Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda yaklaşık 20 milyar dolarlık kazanç sağlayacağı tahmin edilmektedir. Bu hedefin yakalanmasında sadece sağlık turisti sayısının artırılmasının yanında sağlıkta hizmet kalitesi sensin derece önemlidir. Türkiye, 2022 yılında sağlık turizminde yaklaşık 4 milyar dolarlık gelirle rekor kırmıştır. Sağlık turizminde 2024 yılında ise 2 milyondan fazla hastanın ülkemize gelmesi beklenmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu; “Türkiye Yüzyılı” vizyonu doğrultusunda sağlık turizmi olarak, 20 milyar dolarlık hedefi en kısa süre içerisinde gerçekleştirmemiz son derece önemlidir. Bu doğrultuda Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak, sağlık turizmine 2024 yılında 1 milyar dolarlık katkı sağlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, açıklamasının devamında; “Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak, hükümetimizin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve dünya devletlerinin Ankara Büyükelçilikleri iş birliğiyle ülkemize sağlık turizmi alanında katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki yıllarda Türkiye yüzyılında, ülke olarak hedeflediğimiz 20 milyar dolarlık sağlık turizmi gelirine ulaşmak için yurt içindeki çeşitli kurum, kuruluş ve hastanelere heyet olarak ziyaretler gerçekleştirdikten sonra, yurt dışında da sağlık turizmiyle ilgili kişi ve kuruluşlara da kalabalık heyetlerle ziyaretler gerçekleştirip, ikili anlaşmalar imzalayacağız. Bir taraftan ülkemize gelecek sağlık turisti sayısını artırırken, diğer taraftan da kaliteli sağlık hizmeti sunmak için akademik faaliyetler gerçekleştireceğiz.” dedi.