• 2 Nisan 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) kuruluşunun üyesi olan ve merkezi Ankara’da bulunan, Ankara Savunma Sanayi Federasyonu Başkanlığı’nın Olağan Genel Kurulu Ankara’da geniş katılımlı olarak yapıldı. Yapılan seçimde Ankara Savunma Sanayi Federasyonu Başkanlığı’na Avukat Özkan Atalay seçildi.

SANKON kuruluşuna üye olan Ankara Savunma Sanayi Federasyonu Başkanlığı, Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da bulunan federasyon merkezinde yaptı. Olağan Genel Kurul’da 600 delegasyonun oy kullandığı seçimi, Avukat Özkan Atalay kazanarak, federasyonun yeni başkanı seçildi.

Ankara Savunma Sanayi Federasyonu Genel Merkezi’nde yapılan Olağan Genel Kurul’da yeni başkan seçilen Avukat Özkan Atalay, Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşmasında; “şahsımı ve ekibimi bu önemli göreve layık gören tüm delegelere çok teşekkür ediyorum. Seçimin milletimize ve camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Türkiye’nin sahip olduğu jeopolitik konum nedeniyle bölgemizde siyasi ve askeri huzursuzluğun zaman zaman tırmandığına tanık olmaktayız. Ülkeler, güvenlik bakımından gittikçe daha istikrarsızlaşan bu ortamda, egemenlik hakları ile vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlayabilmek için savunma sanayi yatırımları ile araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını artırmaktadırlar. Savunma sanayi harcamaları ise ülkelerin ekonomisinin diğer bileşenleri üzerinde farklı etkiler doğurmaktadır. Gelişmiş ülkelerin savunma sanayi alanında geliştirdikleri yeni teknolojileri ekonomik güce dönüştürmeleri, savunma harcamalarının ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin de ortadan kaldırılmasını sağlamıştır. Türkiye’nin jeopolitik konumu, savunma harcamalarının ekonomi üzerindeki negatif etkilerinin en aza indirilmesi ve dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması açısından, ülkemizde yerli savunma sanayinin kurulmasını ve geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın savunma sanayinin geliştirilmesi ve Ar-ge çalışmalarını destekleyici politikaları sonucunda savunma sanayi alanında yerli ve milli üretime önem verilmesi, müttefik ülkeler ile ortak üretimin yanında yurt dışından teknoloji transferine öncelik verilmesi ve geleneksel dış baskılara karşı kararlı bir tutum sergilenmesi nedeniyle Türk savunma sanayi son yıllarda önemli üretim hamleleri gerçekleştirmiş, işbirliği içerisinde olduğu yan sektörlerle beraber güçlü bir yapılanma yoluna girmiştir.” dedi.

“HAZIR OL CENGE, EĞER İSTERSEN SULH-Û SALÂH” Mustafa Kemal ATATÜRK

Avukat Özkan Atalay, konuşmasında; “Atatürk’ün, 1 Mart 1922 günü TBMM’nin üçüncü toplantı yılını açış konuşmasında kullandığı “Hazır ol cenge, eğer istersen sulh-ü salâh” söylemi; “şayet barış istiyorsan savaşa hazır ol” anlamına gelmektedir ve hiçbir ülkeye tehdit değil, bilakis ülkemize yönelik her türlü tehdite karşı caydırıcılıktır. Bu sağlıklı tarifin bu topraklardan verilmesi tesadüf değildir. Değerleriyle, devlet tecrübesiyle, tarihiyle, cumhuriyetiyle, adaletiyle ve kardeşliğiyle bu coğrafya dünyanın merkezidir. Bilgi çağında insanlığın ve milletimizin, eşit, adaletli ve güvenli bir dünya talebi yadsınamaz bir gerçekliktir. Türkiye’nin kadim kültür ve medeniyete sahip yüzlerce yıllık devlet anlayışından; “Türkiye Yüzyılı” ile beraber, eşitlik ve güvenlikten uzak dünyanın bir çok ülkesi ve insanı için de ülkemiz bir umuttur. Ankara Savunma Sanayi Federasyonu olarak, ülkemizin caydırıcılığının en üst düzeye çıkartılmasını sağlayacak çalışma ve faaliyetlere katkı sağlamak istiyoruz. Bu doğrultuda Türk savunma sanayi şirketlerinin güçlendirilmesi için finansal destek sağlanması, Türk şirketleri arasındaki iş birliğinin artırılmasına yönelik organizasyonlar ve yurt dışından teknoloji transferi gibi önemli konularda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’nın destek ve katkılarıyla, Türk savunma sanayiinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar ve faaliyetler yürütmeyi hedeflemekteyiz.” dedi.

Avukat Özkan Atalay, konuşmasının devamında; “Ankara Savunma Sanayi Federasyonu Yönetim Kurulu adına, SANKON’un bir alt kuruluşu olarak, SANKON kuruluşuna olan bağlılığımızı ve birlikteliğimizi bildiririz.” dedi.

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada; “SANKON Genel Merkezi olarak, savunma sanayi alanında Avukat Özkan Atalay’a ve ekibine olan güvenimiz tamdır. Kendisine ve ekibine başarılar dileriz. Ülkemize ve camiamıza hayırlı uğurlu olsun.” denildi.