• 29 Eylül 2022
  • Portal
  • 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı ziyaret ederek, Necati Çelik Toplantı Salonu’nda basın açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, Türkiye’nin çok zor bir dönemde sorunlarını çözerek daha da güçlenme kararında olduğunu belirterek, “Dünya zor bir dönemden geçiyor. Pandemi arkasından küresel ölçekte ortaya çıkan lojistik krizleri, emtia sorunu, emtia zincirlerinin kopması, enflasyonun tüm dünyada hızlı bir şekilde artması, bunun arkasından enerji piyasalarında olağanüstü fiyat artışlarının getirdiği diğer ekonomik sektörlere yansımaları gibi tüm bu zorluklar Türkiye’ye de yansıdı. Bu bakımdan Türkiye’nin karşılaştığı sorunlar diğer ülkelere göre daha ağır olabiliyor.

Bunun da en büyük göstergesi enflasyonun yüzde 80’lerin üzerine çıkacak bir hale gelmiş olmasıdır. Türkiye, istikrarı sağlayacak ekonomik bir politikayla bu sorunları aşmaya uğraşıyor. Kabaca enflasyon karşısında iki yaklaşım var. Birisi küçülerek, ekonomiyi soğutarak, faizleri artırarak bu sorunların üzerinden gelmek, talebi düşürmek dolayısıyla enflasyonun düşüşü için sert bir fren yapmak. Bunu uygulayan ülkeler var. Diğer bir yaklaşım da ekonomiyi büyümeyi sürdürerek, istihdam yaratarak, yatırım yaparak, ihracat yaparak enflasyondan fazla büyüyerek, enflasyonun etkisine rağmen büyüyerek bu sorunu çözmek. Türkiye’de bu yol tercih edildi.

Bu yol Türkiye’nin büyüme, istihdam, yatırım, ihracat ilişkisini canlı tutacak bir yöntem. Doğru olan da bu çünkü Türkiye’nin genç bir nüfusu var, iş gücüne katılım oranları giderek yükselen bir ülke. Özellikle kadınların iş gücüne katılımının daha fazla arttığı bir demokratik tabloda Türkiye’nin tercihi bu yönde dolayısıyla Türkiye kararını verdi. Büyüyerek, ihracat yaparak, üretim yaparak, üretim gücünü arttırarak enflasyona karşı mücadele edecek ve bu sorunları çözecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir