• 20 Mart 2023
  • Portal
  • 0

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Makine İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan “Türkiye Makine Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı Raporu”, TİM Başkanımız Mustafa Gültepe ve MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

Toplantıda konuşan TİM Başkanımız Mustafa Gültepe, “İhracat ailesi olarak, ülkemize sürdürülebilirlik alanında öncülük yapıyoruz. Önce tekstil, ardından tarım-hayvancılık, hazır giyim ve son olarak da makine sektörümüzde sürdürülebilirlik eylem planları hazırlandıÖnümüzdeki ay da otomotivin eylem planını açıklayacağız. Diğer sektörlerimizin hazırlıkları sürüyor. İnşallah bu yıl bitmeden tüm sektörlerimizin eylem planlarını tamamlayacağız” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından hazırlanan “Türkiye Makine Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı”, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun katılımıyla kamuoyuna açıklandı. Açıklanan plan ile imalatçıların sürdürülebilir değer zincirine sahip olabilmeleri ve ‘İkiz Dönüşüm’e hızlı bir şekilde uyum sağlamaları hedefleniyor. Birleşmiş Milletler bünyesinde belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nın, 169 alt başlığın ve 241 göstergenin incelenmesi sonucunda oluşturulan eylem planı raporu, sürdürülebilirliği ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğa dair uluslararası norm ve standartlar boyutuyla ele alıyor.

“Bu yıl bitmeden tüm sektörlerimizin eylem planlarını tamamlayacağız”

Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bugün geldikleri noktada sürdürülebilirliğin olmazsa olmaz bir başlık olduğunu, “Benden sonrası tufan” zihniyetinin artık bittiğini belirtti. İklim değişikliğinin geleceğin değil, doğrudan bugünün sorunu olduğunu dile getiren Gültepe, Türkiye’nin 2053 yılında net sıfır karbon hedefi bulunduğunu, sürdürülebilir kalkınma amaç ve göstergeleri büyük bir titizlikle takip ettiklerini vurguladı.

İhracat ailesi olarak, sürdürülebilirlik alanında Türkiye’ye öncülük yaptıklarını kaydeden TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “2021’de yol haritamız olan TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştık. Hedeflerimizden ilki, TİM Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitesi ve sektörel eylem planları oluşturmaktı. Birlik ve sektörlerimizden de bu yönde çok olumlu adımlar atıldı. Önce tekstil, ardından tarım-hayvancılık, hazır giyim ve bugün de makine sektörümüzde sürdürülebilirlik eylem planları hazırlandı. Önümüzdeki ay da otomotivin eylem planını açıklayacağız. Diğer sektörlerimizin hazırlıkları sürüyor. İnşallah bu yıl bitmeden tüm sektörlerimizin eylem planlarını tamamlayacağız” diye konuştu.

“Sadece çevreyi korumakla kalmayacak, küresel ticarette de ciddi bir avantaj sağlamış olacağız”

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’da sürdürülebilirlik alanında atılan adımlarının da gündemlerinde yer aldıklarını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, sürdürülebilir bir gelecek için kurgulanan Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın, iklim politikasını merkeze alan strateji ve hedefler içerdiğini, Avrupa Birliği’nin, yeşil mutabakata uyum konusundaki adımlarını daha da hızlandırdığını hatırlattı. Bu kapsamda en son AB Yeşil Mutabakat Sanayi Planı’nın açıklandığını ifade eden Gültepe, konuşmasına şöyle devam etti:

“Plan çerçevesinde Avrupa’da emisyon teknolojilerini geliştirilmesi hedefleniyor. Dolayısıyla sanayinin daha yeşil, döngüsel ve dijital olması gerekiyor. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar hızlandı. Yılbaşında Türkiye Ulusal Enerji Planı yayımlandı. 2022’de elektrik üretimimizin, yüzde 21’ini hidrolik enerjiden, yüzde 11’ini rüzgârdan, yüzde 5’ini güneşten ve yüzde 3’ünü jeotermal enerjiden karşıladık. Türkiye, Avrupa rüzgâr liginde 6’ncı sıraya yükseldi. Ülkemiz yenilenebilir enerji noktasında çok büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli gerçekleştirdiğimizde, sadece çevreyi korumakla kalmayacak, küresel ticarette de ciddi bir avantaj sağlamış olacağız. Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkeler ekstra vergilerle karşılaşırken, inanıyorum ki Türk ihracatçısı pozitif ayrışacak.”

“Makine sektörümüz, bu dönüşümü sağlayacak sektörlerden belki de en önemlisi”

Bu dönüşümü sağlayacak sektörlerin başında makine sektörünün bulunduğunu söyleyen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Karbon salınımını asgariye indirecek makine ve üretim yöntemlerine ihtiyaç hızla artıyor. Temiz teknoloji endüstrisiyle makine sektörümüz, hem ülkemize hem de dünyaya bu dönüşüm sürecinde yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Çevreyi önceleyen, teknolojik inovasyonların büyük önem arz ettiğine inandıklarını belirten Gültepe, “Makine sektörümüzden beklentimiz, bu inovasyonların desteklenmesi. 27 sektörümüzün tamamında bir dönüşüm süreci olacak. Bu dönüşümün yerli makine ve inovasyonlarla yapılması, cari dengemiz adına büyük önem arz ediyor. Bu hususta sektörümüze inancımız tam” dedi.

TİM olarak, süreci başarıyla tamamlayabilmek için çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Gültepe, “22 Mart Çarşamba günü, ‘Sürdürülebilir İhracat Seferberliği’ eğitim programımızın üçüncüsünü İç Anadolu bölgesinde düzenleyeceğiz. Türkiye’nin sürdürülebilirlik alanında marka ülke olmasını hedefliyoruz. Bu anlamlı çalışma adına başta Kutlu Karavelioğlu Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Türkiye Makine Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: Makineler, sürdürülebilir teknoloji ve sistemlerin merkezinde

Makine sanayiinin endüstriyel gelişmeleri yakından izleyen ve imalatçılarının dünyayla entegrasyonuna liderlik eden örnek pozisyonuna dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüm alt başlık ve göstergeleriyle analiz ederek oluşturduğumuz Türkiye Makine Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı Raporu, sektörel bazda yapılmış çalışmalar arasında yöntem ve yaklaşım tarzıyla bir ilktir. Bizi hazırlığı aylar süren bu çalışmayı yapmaya iten temel motivasyon, cari üretim teknolojilerini geliştiren sektör olmak sıfatıyla, sürdürülebilir yöntemler geliştirme konusunda da kendimizi sorumlu hissetmemizdir. Daha az hammadde ve enerji sarf ederek daha çok iş ve üretim yapan yöntemler geliştirmek, emisyonu, firesi, atığı düşük makine ve tesisler tasarlamak, yeşil enerji üretimiyle ilgili yeni teknoloji ve sistemler ortaya çıkarmak hedefi, sektörümüzü ve ürünlerini büyük dönüşümde merkezi bir konuma yerleştirmektedir.

“Makine imalatçılarımıza yön gösterecek bir model geliştirmeyi amaçladık”

İkiz Dönüşüm de dahil sürdürülebilirlik bahsindeki bütün çalışmalarını, “Dünyaya Sözümüz Var” mottosuyla Mundus+ çatı markası altında toplayacaklarını belirten Karavelioğlu şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik Eylem Planı hazırlıklarımızda makine imalatçılarımıza yön gösterecek bir model geliştirmeyi amaçladık. Hammadde girdisi ve tedarikçilerden, geri kazanım ve ürün yaşam süresine kadar sektörümüzün katma değer zincirini oluşturan eylem alanlarını tanımladık. Strateji raporumuz; bu eylem alanlarıyla ilişkili 7’si öncelikli ve doğrudan, 4’ü bağlantılı toplam 11 Küresel Amacı dikkate alarak son halini verdiğimiz çok kapsamlı bir Sürdürülebilirlik Uyum Haritası içeriyor. Bunun yanında, en yetkin mercilerin reyting metotlarını irdeleyerek, alt sektörler veya işletmeler ölçeğinde de öz değerlendirme yapılabilme imkânı veriyor. Raporda hem kritik performans ölçütlerini net biçimde tanımlıyoruz hem de hangi uluslararası rapor ve metotlara uyum sağlanırsa ileride işimizin kolaylaşacağını kapsamlı şekilde açıklıyoruz. Raporumuzda yer alan eylemler bütünü, sektörel farklılıkların yansıtılması halinde makine imalatı dışındaki tüm üretim alanlarına da kolayca adapte edilebilecek bir yapıda tasarlanmıştır. Amacımız sürdürülebilirlik konusunda ülkemizde birikecek deneyim ve uzmanlığın daha iyi bir dünya hayalimizi simgeleştiren Mundus+ markası altında bir araya gelmesi, sürdürülebilirlik neferlerinin bu adreste buluşmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir