• 22 Şubat 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na ziyaret gerçekleştirdi.

SANKON) İstanbul İl Başkanı Engin Karadağ, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ziyaretinde, Sayın Başkonsolos Nuriddin Amankul’a nazik davetleri için teşekkür ederek, SANKON kuruluşunu tanıtarak başladığı konuşmasında; “SANKON Yönetim Kurulu olarak, Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu ziyaretimiz SANKON İstanbul İl Başkanlığı’nın Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna gerçekleştirmiş olduğu ilk ziyarettir. Nazik davetleri ve misafirperverlikleri için başta Sayın Başkonsolos Nuriddin Amankul’a ve diplomatlarına çok teşekkür ederim.” dedi.

Engin Karadağ, konuşmasında; “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkiler stratejik ortaklık düzeyindedir. Ülkemiz son 5 yılda kardeş Kazakistan’a 727 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Türkiye, Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundadır. SANKON’a üye Türk şirketleri olarak, Kazakistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle, SANKON kuruluşu ile Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu arasındaki işbirliği çok önemlidir. Kazakistan’ın ülkemizle olan yakın iş birliği ve Türk Devletleri Teşkilatı’nda birlikte yer almamız, ikili ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlamaktadır. SANKON İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu olarak, bizlerde her iki ülke açısından ilişkilerimizin güçlendirilmesi amacıyla çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Engin Karadağ, konuşmasının devamında; “ikili ilişkilerimiz güçlendirilmesi açısından, SANKON İstanbul İl Başkanlığı olarak, sizleri ve değerli diplomatlarınızı İstanbul İl Başkanlığı ofisimizde görmekten ve ağırlamaktan büyük mutluluk duyarız.” dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Nuriddin Amankul, yapmış olduğu konuşmasında; “Türkiye ile Kazakistan arasında yakın ilişkiler vardır. Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu olarak, SANKON İstanbul İl Başkanlığı ile yakın ilişkiler kurulması ülkelerimiz arasındaki arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Kazakistan’ın enerji, ilaç ve inşaat gibi sektörlerde yatırıma ve ticarete ihtiyacı vardır. Türk şirketlerinin Kazakistan’da bulunması bizleri ayrıca memnun etmiştir. Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu olarak, her türlü çalışmayı destekleyeceğiz. Ülkemize yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerine her türlü kolaylık sağlanacaktır. Türk şirketlerini Kazakistan’da yatırım yapmaya davet ediyorum.”dedi.

Kazakistan Cumhuriyeti Istanbul Başkonsolosluğu’nda yapılan toplantıda, SANKON İstanbul il Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeleri ile sektör temsilcileri ve Kazakistan Devleti Istanbul Başkonsolosluğu diplomatları da hazır bulundular.