• 30 Temmuz 2023
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Dış ilişkiler Kurulu’ndan, Nijer Cumhuriyeti’nde düzenlenen  askeri darbe girişimi nedeniyle yazılı bir açıklama yapıldı.

 

SANKON Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Hilal Amil, SANKON Yönetim Kurulu adına yapmış olduğu yazılı açıklamasında,, Nijer Cumhuriyeti’nde seçimle iktidara gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’a karşı General Abdourahmane Tchiani tarafından yapılan askeri darbeyi büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız

 

 

Afrika kıtasının sorunlar ve problemlere değil, huzura ve kalkınmaya ihtiyacı var. Ülke içi sorunların silahla değil, demokrasi ve hukuk çerçevesinde barış içerisinde çözülebileceğine inanıyoruz. Her çatışma küresel istikrarsızlık ve kaos ortamı yaratmaktadır. Kaos ortamından da tüm bölge devletlerinin yanında tüm dünya devletleri de etkilenmektedir.

Nijer’de ithalat, ihracat ve yatırım yapan çok sayıda SANKON üyesi Türk şirketlerimiz vardır Bu nedenle bu olumsuz durumdan dolayı da Türk şirketlerimiz etkilenmektedir.

 

İÇ KARIŞIKLIĞIN SONA ERMESİNİ BEKLİYORUZ

Amil, açıklamasının devamında, demokratik seçimlerle ve halkın oylarıyla iktidara gelmiş bir yönetimin silah zoruyla devrilmesini tasvip etmiyoruz. Bu tür silahlı darbe girişimi sonucu yönetimin değişmesinin sorunlara çözüm olamayacağını ve Nijer Cumhuriyeti’nde ileride daha büyük sorunlara yol açacağını düşünüyoruz. İş dünyasının küresel istikrara ihtiyacı var.  Tarafları sağduyulu olmaya davet ediyoruz ve Nijer’deki  iç karışıklığın bir an önce sona ermesini bekliyoruz dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir