• 29 Ocak 2024
  • Portal
  • 0

TURPAK Türkiye Pakistan İş İnsanları Ticaret ve Kalkındırma Derneği’nin İstanbul’da ki toplantısı Kartal Titanik Otel’de 28 Ocak tarihinde yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) İstanbul İl Başkanlığı’da katılım sağladı.

SANKON İstanbul İl Başkanı Engin Karadağ, toplantıda yapmış olduğu konuşmada; “Nazik davetleri için TURPAK Türkiye Pakistan İş İnsanları Ticaret ve Kalkındırma Derneği Kurucu Genel Başkanı Sayın Hülya Selağzı’na SANKON İstanbul Yönetim Kurulu adına teşekkür ederim. SANKON kuruluşu olarak, Türkiye ile Pakistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere çok önem veriyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilere bu tür iş toplantılarının büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte de SANKON kuruluşu olarak, TURPAK ile yakın iş birliği içerisinde olacağız. Türk şirketleri ile Pakistanlı şirketlerin iş birliği yapması için öncü olacağız. En kısa zamanda bu toplantının ikinci etabını düzenlemeyi arzu ediyorum. Türk şirketleri ile Pakistanlı şirketler arasında ikili anlaşmalar yapıp, başlatmış olduğumuz iş birliğine resmiyet kazandırmak istiyoruz.” dedi.

SANKON Genel Başkan Yardımcısı Uğur Çelebioğlu’da SANKON Genel Merkezi adına toplantıda yapmış olduğu konuşmada; “Pakistan ile ülkemiz arasında stratejik ortaklık ve kardeşlik ilişkisi vardır. SANKON kuruluşu olarak, Pakistan Devleti ile olan ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Pakistan önemli bir devlettir. Bu bilinçle geçmiş dönemlerde de SANKON Yönetim Kurulu olarak, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile yakın iş birliği içerisinde olduk. SANKON kuruluşuna bağlı şirketler, altyapı, üst yapı, ulaşım, enerji, müteahhitlik, madencilik, sağlık, teknoloji, gıda, savunma, tekstil ve daha birçok alanda Pakistan’da faaliyet gösterecektir. SANKON kuruluşu, tüm sektörlerde gerek Pakistan’da, gerekse de Türkiye’de yapılacak yatırım ve ticarette Pakistanlı şirketlerle iş birliği yapmaya hazırdır. Pakistan ile Türkiye kardeş ülkelerdir. Pakistan bugüne kadar maddi ve manevi anlamda sürekli yanımızda oldu. Türk halkı ve SANKON şirketleri de her zaman Pakistan’ın ve Pakistan halkının yanında olacaktır.” dedi

TURPAK Türkiye Pakistan İş İnsanları Ticaret ve Kalkındırma Derneği Kurucu Genel Başkanı Sayın Hülya Selağzı, toplantıda yapmış olduğu konuşmada; “Derneğimizin amacı, Türk ve Pakistan halkının demokratik düzen içerisinde sanayici, iş adamları, üniversiteler, eğitim kurumları, mesleki kuruluşlar, tüccar, sanatkar, bilim ve teknoloji uzmanlarının birlikteliklerini ticari, sanayi, tekstil, inşaat, tarım, madencilik, savunma sanayi, lojistik ve birçok alanda sosyal, manevi güç birliği çerçevesinde, teknoloji, sermaye, iletişim alanlarında fikir alış verişi koordinasyonunu saglamak; zamanın hızlı değişim ve gelişmelerini yakından takip edip, Türkiye ve Pakistan ekonomilerini güçlendirmek amacıyla, hızlı kalkınma projeleriyle daima üst seviyelere yükseltmektir. TURPAK derneği olarak, dernek üyelerimizin Pakistan ve Türkiye organizasyonlarında, şirket açılışları, ülkeler arası yazışmalar ve bürokrasi işlemleri ve vergi indirimlerinin onaylanması gibi işlerinde üyelerimize teknik destek sağlanarak, tüm işler hızlandırılacaktır. Pakistan’da ekonomide iyileştirme paketinin açılmasından sonra vergi oranlarında indirimlere gidildiği gözlenmiştir. Pakistan’da; “İthalat Rejimi Düzenlemesi” çerçevesinde İthalat üzerindeki ortalama tarifelerin zaman içinde daha da azalması beklenmektedir. Pakistan hükümeti ticaret rejimini serbestleştirdiğinden beri tarifeleri düşürmüş, İthalat ve ihracatı kolaylaştırmıştır. Bu fırsatı değerlendirip Pakistanlı şirketlerle ithalatta ve ihracatta işbirliği yapmak istiyoruz.” dedi.

Toplantıya katılım sağlayanlar hakkında verilen bilgilerde; “Pakistan şirketi N.M FIRNISHERS, Sankon İstanbul İl Başkanı Engin Karadağ, SANKON Genel Başkan Yardımcısı Uğur Çelebioğlu, Sankon İl Başkan Yardımcısı Yücel Öztürk, Mobilya Üretim Satış Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Koçak, Avrasya Global Dış Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Enver Şen, Global Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Murat İleri, İnternational Credit Capital Georgia Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Oğuz Gümüş, Global Strateji Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahadır Gümüş, HemDem Global GMBH Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Aydınlı-Ali Bahadır Gümüş, IC İnternational Contratc Yönetim Kurulu Başkanı Feral Uyarlar, HRA Global Lojistik
Dikey Dekor Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Gülenç, Yeşil Ilgaz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurlu,
Çelebioğlu Kimyasal Boya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelebioğlu ve Liderler Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yağdırma.” olduğu belirtilmiştir.