• 29 Aralık 2023
  • Portal
  • 0

193 dünya devletinin başkentlerinde temsilcilikleri bulunan, Türkiye ve dünya devletlerinde her sektörde faaliyet gösteren Sanayici ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON), fahri konsolosluk için girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor.

SANKON’un ileriki günlerde fahri konsolosluk için gerekli diplomatik girişimlerde bulunacağını aktaran Genel Sekreter Nazmi Tutal, kuruluşun faaliyetlerini anlatarak, “SANKON Genel Merkezi Ankara’da olup, Türkiye’nin 81 şehrinde ve Birleşmiş Milletler Teşkilatına üye 193 dünya devletinin başkentlerinde temsilcilikleri bulunan, Türkiye ve dünya devletlerinde her sektörde faaliyet gösteren 25 binden fazla üye şirketi olan, Arap yarımadasında, Afrika kıtasında Orta Asya Türk devletlerinde, Avrupa, Asya, Latin Amerika, Pasifik ve Karayip ülkelerinde faaliyet gösteren, uluslararası ekonomik bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

“Türkiye ile dünya devletleri arasında ekonomik ve ticari ilişkilere çok önem veriyoruz”

Fahri konsolosluk görevinin anlam ve önemine değinen Tutal, “Türkiye ile dünya devletleri arasında ekonomik ve ticari ilişkilere çok önem veriyoruz ve dünya devletleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine üst düzeyde katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Fahri konsoloslarımız, Türkiye ile dünya devletleri arasındaki ekonomik, ticari, ithalat, ihracat, kültürel ve siyasal ilişkilere çok büyük katkılar sağlamaktadırlar. Bu vesile ile ülkemizde görev yapan bütün fahri konsoloslarımıza hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ederiz. İlerleyen dönemlerde Arap, Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinde Türkiye’ye ve milletimize hizmet edecek, aynı zamanda gerekli güvenlik aşamalarından geçmiş çok sayıda iş insanının fahri konsolos olması için resmi girişimlerde bulunacağız. Başvuru sonrasında tabi ki takdir ilgili hükumetlere aittir. Nihai kararları verecek olan ilgili hükümetlerdir. Biz konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunacağız ve ardından sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi için işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

https://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/sankondan-fahri-konsolosluk-girisimi-48630905