• 23 Mart 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) kuruluşunun üyesi olan ve merkezi Ankara’da bulunan, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığı’nın Olağan Genel Kurulu Ankara’da geniş katılımlı olarak yapıldı. Yapılan seçimde Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığı’na Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut seçildi.

SANKON kuruluşuna üye olan, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığı Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da bulunan federasyon merkezinde yaptı. Olağan Genel Kurul’da 600 delegasyonun oy kullandığı seçimi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut kazanarak, federasyonun yeni başkanı seçildi.

Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığı’nda yapılan Olağan Genel Kurul’da yeni başkan seçilen Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşmasında; “Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu gibi önemli bir kuruluşun başkanı olarak ülkeme hizmet etme fırsatını veren tüm delegelere çok teşekkür ediyorum. Seçimin tüm insanlığa, milletimize, ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye iklimi, denizi, kumsalları, termal kaynakları, ormanları, yaylaları yanında coğrafi ulaşım imkanları ve Türk Hava Yoları gibi dünyada en çok noktaya uçuş yapan ulusal hava yolu firmasıyla medikal turizm ve alternatif sağlık turizmi için en ideal bölgedir. Aynı zamanda ülkemiz medikal sağlık turizmi açısından ülke genelindeki üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, şehir hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları ile kaliteli hizmetin odak noktasıdır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerin dünya genelindeki tanınırlığı, devlet politikası haline gelmiş, turizm altyapısı ve dünya turizm pazarından aldığı pay ile Türkiye iyi bir planlama sayesinde sağlık turizminde de arzulanan noktaya ulaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde özellikle pandemi döneminde, ülkemiz sağlık turizminde bölgesel bir çekim merkezi haline dönüşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 12. Kalkınma Planı’nda (2024-2028) hedeflendiği gibi, uluslararası sağlıkta insan kaynağı hareketliliğinin yönetilmesine ilişkin politikaların geliştirilmesi, sağlık tesislerinin sağlık turizmi konusunda akreditasyonunun teşvik edilmesi, sağlık turizminin hizmet kapasitesinin nitelik ve nicelik olarak geliştirilerek uluslararası alanda ülkemizin tercih edilirliğinin artırılması ve “Health Türkiye” küresel bir markaya dönüştürülmek suretiyle, bu kapsamda sağlık turizmi alanında ülkemizin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi Türkiye’yi sağlık turizmi alanında zirveye taşıyacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, konuşmasında; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık turizmine verdiği önem ve yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2022 yılında toplam 1.258.382 kişi sağlık hizmeti almak için ülkemize gelmiş ve buradan elde edilen gelir 2.119.059 bin ABD doları tutarında gerçekleşmiştir. 2023 yılında toplam 1.398.504 kişi sağlık hizmeti almak için ülkemize gelmiş ve buradan elde edilen gelir 2.307.130 bin ABD doları tutarında gerçekleşmiştir. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye sağlık turizmi sayesinde gelecek hastalardan yaklaşık 20 milyar dolarlık bir katma değer kazanılacağı düşünüldüğünde, konunun ülkemiz açısından ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, konuşmasında; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında sağlık çalışanlarıyla iftar programında bir araya geldiği konuşmasında yapmış olduğu açıklamada; “sağlık altyapısında dünyada Türkiye’nin eline su dökecek ülke olmadığını bugün herkesin kabul ettiğini belirterek, “hatta öyle bir seviyeye ulaştık ki artık bizim hastalarımız dışarıya gitmiyor, Avrupa’sından Amerika’sına, dünyanın onlarca farklı ülkesinden insanlar artık şifalarını Türkiye’de arıyor, Türkiye’deki hastanelerde arıyor. Kendi vatandaşlarımızla birlikte her yıl yüzbinlerce insan sağlığını sizlere, gurur kaynağımız olan Türk hekimlerine emanet ediyor. Türkiye’nin sağlık turizminden aldığı payın giderek arttığını görüyor, bundan da ülkemiz adına memnuniyet duyuyoruz. Sağlık turizminde geçen seneyi 1,2 milyon başvuruyla kapattık. Bu yılın ilk iki ayında başvuru sayısı ise 225 bini aştı. Şehir hastanelerimize yenilerinin eklenmesiyle inşallah sağlık turizminde çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum.” şeklindeki sözleri sağlık ve sağlık turizmine verdiği değer açısından çok önemlidir. Uluslararası hastaların en çok tercih ettiği klinik branşlar sırasıyla; Kadın hastalıkları, iç hastalıkları, göz hastalıkları, tıbbi biyokimya, genel cerrahi, diş hekimliği, ortopedi ve travmatoloji, enfeksiyon hastalıkları ve kulak-burun-boğaz, şeklindedir. Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren firmaların kurumsallaşma, pazarlama, altyapı ve kapasite geliştirmelerine yönelik finansman destekleri sağlanarak, geniş alanlarda ihtiyaç duyulan yatırımların finanse edilmesi çalışmalarına Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak, bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, konuşmasının devamında; “Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Yönetim Kurulu adına, Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) kuruluşuna olan bağlılığımızı ve birlikteliğimizi bildiririz.” dedi.

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada; “kısa sürede yürütülen çalışmalarla dikkat çeken Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) henüz ikinci yılında Tıp Fakültesi’ni Prof Dr. Aysun Bay Karabulut önderliğinde kurmayı başarmıştır. MTÜ kuruluşunda sadece aktif 1 fakülte ve 8 Meslek Yüksekokulu’na sahipken, yalnızca üç buçuk yılda tam 6 fakülte, 9 meslek yüksek okulu , 2 yüksekokul ve 1 lisansüstü enstitüye sahip oldu. MTÜ, akademik faaliyetlerin yanı sıra toplumsal katkı ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp çalışmaları da yürüten 11 uygulama ve araştırma merkezine Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un önderliğinde kavuşmuştur. Sayın Karabulut, şu anda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya öğretim üyesi olup, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ile Türkiye’de İlk Evde Bakım Hizmetleri Bölümü ve Geriatri ile Onkoloji ve Akreditasyon Sorumluluğu yapmıştır. SANKON Genel Merkezi olarak, sağlık turizmi alanında Sayın Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a ve ekibine olan güvenimiz tamdır. Kendisine ve ekibine başarılar dileriz. Ülkemize ve camiamıza hayırlı uğurlu olsun.” denildi.