• 4 Mart 2023
  • Portal
  • 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ve Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de temaslarını sürdürüyor.

Bakan Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye dair sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çavuşoğlu, “Deprem yardımları için tekrar teşekkür ettik. Bölgemizdeki son gelişmeleri ele aldık” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile bir araya geldi. Çavuşoğlu Ukrayna’daki gelişmelerin ve NATO’nun genişlemesinin ele alındığı görüşmede Kanada’nın deprem yardımları için mevkidaşı Joly’e teşekkür etti.

Çavuşoğlu, daha sonra Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Çavuşoğlu, “Ülkemizdeki deprem felaketi Meksika Dışişleri Bakanıyla yaptığımız görüşmenin ana gündemiydi. Meksika’ya deprem yardımları için müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ile de bir görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin ve Ukrayna’daki gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Avustralya’nın deprem yardımları için mevkidaşı Wong’a teşekkür etti.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ile bir araya geldi. Sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin paylaşım yapan Bakan Çavuşoğlu, “İngiltere Dışişleri Bakanıyla ülkemizdeki deprem felaketini, Ukrayna’daki son durumu ve NATO genişlemesini ele aldık. Deprem yardımı için teşekkürlerimizi yineledik” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlundan peş peşe kritik görüşmeler

G20 GÜNDEMİ

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda insani yardımlar ve afet yardımları, gıda ve enerji güvenliği, terörizmle mücadele, çok taraflılığın güçlendirilmesi ve kalkınma iş birliği başta olmak üzere küresel gündemde öne çıkan hususlarda görüş alışverişinde bulunulacak.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA’nın 23. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir