• 26 Eylül 2019
  • Portal
  • 0

Filipinler Merkez Bankası Perşembe günü politika faizinde 25 baz puan indirime giderek fiyat baskısının ılımlı olması durumunda genişlemeye gideceği yönündeki sözünü tuttu.
Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), gecelik ters repo faizini yüzde 4’e çekerek bu yılın üçüncü faiz indirimini gerçekleştirmiş oldu. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin 2’si hariç tamamının tahmini faiz indirimine gidileceği yönündeydi.
Filipinler MB Başkanı Benjamin Dionko, geçen haftaki bir mülakatında faiz indiriminin sinyalini verirken, Çarşamba günü bankanın 2019 yılına ilişkin enflasyon tahminini yüzde 2.5’e düşürmüştü. Bankanın hedefi enflasyonun yüzde 2 – yüzde 4 bandında tutulması yönünde.
BSP, petrol ve pirinç fiyatlarının enflasyonu yukarı çekmesi ve EM varlıklarındaki satışın para birimini baskılamasıyla geçen yıl parasal sıkılaştırma konusunda Asya’nın en agresif merkez bankaları arasında yer alıyordu. Banka, yavaş ekonomik büyüme ve enflasyona bağlı olarak o zamandan bu yana yön değiştirdi.
Filipinler’de tüketici fiyatları Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 ile yaklaşık üç yılın en zayıf artışını kaydetti. Büyüme ise ikinci çeyrekte yüzde 5.5 ile dört yıldan uzun bir sürenin en zayıf seviyesine geriledi.
Hükümetin tahmini daha fazla altyapı harcaması ve özel sektör yatırımlarının etkisiyle büyümenin bu çeyrekte yüzde 6 – yüzde 7 seviyesine hızlanacağı yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir