• 31 Ekim 2019
  • Portal
  • 0

Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde Türkiye, 190 ülke arasında 33’üncü sırada yer aldı. Şirket kuruluşlarında tek pencere uygulaması, tapu süreçlerinin elektronik ortama taşınması, tapu kayıtlarının kalitesinin arttırılması ve tapu harcının düşürülmesi, yatırım mallarında KDV istisnası, dış ticaret maliyetlerinin azaltılması reformları Türkiye’nin üst sıralara çıkmasını sağladı.

TÜRKİYE, Dünya Bankası’nın her yıl yayınladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde (Doing Business) 190 ülke arasında 43’üncü sıradan 33’üncü sıraya yükseldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “33’üncü sıra bizim için asla ve asla yeterli değildir. Israrla endekste daha üst basamaklara yükselmeyi, öncelikli olarak ilk 20’ye girmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, “Reformlarımızı sürdüreceğiz. Özellikle maliyetlerin daha da düşmesini, iş hayatında verimliliğin artırılmasını sağlayarak Türkiye’nin yatırım iklimini en üst seviyeye çıkaracağız” ifadesini kullandı.
Oktay, yaptığı yazılı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, sahada ve masada arka arkaya elde edilen başarıların ardından ekonomi alanında da bugün Türkiye adına önemli bir kazanım sağladıklarını belirtti. Dünya Bankası tarafından hazırlanan, 190 ülkenin yatırım ortamını inceleyen Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu’nun (Doing Business) açıklandığını bildiren Oktay, şunları kaydetti:
2 YILDA 27 SIRA SIÇRADIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir