• 12 Ocak 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Genel Başkanı Ferudun Cevahiroğlu, Danimarka Krallığı Ankara Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Büyükelçi Danny Annan tarafından kabul edilen Cevahiroğlu, nazik misafirperverlikleri için Büyükelçi Danny Annan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Türkiye Cumhuriyeti ile Danimarka Krallığı arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere değinerek, “İki ülke arasında önemli miktarlarda İthalat, İhracat ve yatırım olanakları bulunmaktadır. Karşılıklı kazan-kazan politikası doğrultusunda her iki ülkenin ticari ilişkilerinin daha da artırılması için tüm koşullar mevcuttur. SANKON kuruluşu olarak, Danimarka Krallığı Ankara Büyükelçiliği ile işbirliği içerisinde, her iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerine katkı sağlayacak fiziki ve on-line ekonomik iş forumları, konferanslar ve toplantılar yapmak istiyoruz. En kısa süre içerisinde kalabalık bir iş heyetiyle Danimarka’ya ziyaret gerçekleştirmek ve karşılıklı ikili anlaşmalar yapmak istiyoruz.” dedi.

Feridun Cevahiroğlu konuşmasının devamında; “SANKON kuruluşu olarak, Danimarka Krallığı ile Avrupa kıtasında bulunan bütün devletlere büyük önem veriyoruz ve bu ilişkilerimizin güçlenmesi için de her türlü faaliyette ve çalışmalarda bulunmaya hazırız. SANKON kuruluşu olarak, hükümetimizin Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyeliğine dönük politika sürecini güçlü bir şekilde destekliyoruz ve önemsiyoruz.” dedi.

Büyükelçi Danny Annan ise SANKON heyetinin Danimarka Krallığı Ankara Büyükelçiliği’ne yapmış olduğu ziyaretten çok mutlu olduğunu belirten konuşmasında; “Danimarka Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ithalatta ve ihracatta bir denge mevcuttur. Bir çok Danimarkalı şirket Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Danimarka’dan Türkiye’ye metal cevherler, hurda metaller, kimsayal ürünler, aşılar, başta olmak üzere çok çeşitli ürünler ihraç edilmektedir. Türkiye’den ise elektrikli makine ve cihazlar, tekstil, giyim, sebze ve meyveler gibi ithal ettiğimiz ürünler bulunmaktadır.” dedi.

Danimarka Krallığı Ankara Büyükelçisi Danny Annan
konuşmasında; “Türkiye ile Danimarka arasında ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlamak amacıyla SANKON kuruluşu ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapmaya hazırız.” dedi.

Buyükelçi Danny Annan, konuşmasının devamında, yatırım olanakları hakkında SANKON heyetine bilgi vererek, SANKON üyesi şirketleri Danimarka Krallığı’na davet etti.