• 15 Nisan 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Yönetim Kurulu tarafından İran ile İsrail arasındaki gerilime ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

SANKON Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan SANKON Genel Sekreteri Nazmi Tutal, İtidal çağrısı yaptığı açıklamasında; “Şam’da ki Büyükelçilik binasına İsrail tarafından yapılan saldırıya İran’ın seyir füzeleri ve İHA’lar ile yaptığı misilleme saldırısının ciddi sonuçlar doğurmasından endişeliyiz. Dünyanın yeni bir savaşa tahammülü kalmamıştır. Pandemi süreci, Ukrayna-Rusya savaşı ve bölgesel çatışmalar zaten kötü olan ülkelerin ekonomilerini tam bir krize sokmuştur. Yeni bir savaş yeni bir kriz demektir. Ortadoğu, kaynayan bir kazandır. Dünyanın ve özellikle bölgemizin huzura ihtiyacı vardır. Küresel kriz ülkemizin ekonomisini de son derece olumsuz etkilemiştir.” dedi.

Nazmi Tutal, açıklamasının devamında; “Türk şirketlerinin ve iş dünyasının da beklentisi huzur ve güvenin bölgemizde ve dünyada tesis edilmesidir. Savaşın kazananı olmaz. Türk şirketleri ve iş dünyası adına, İran ve İsrail’e çatışmaların bölgesel bir çatışmaya dönüşmemesi için itidal çağrısında bulunuyoruz.” dedi.