• 23 Eylül 2022
  • Portal
  • 0

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, BM Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Usha Rao-Monari ile 20 Eylül 2022 tarihinde New York’ta, BM 77.Genel Kurulu marjında bir araya geldi.


Genel Sekreter ve Başkan Yardımcısı, mevcut küresel sorunların ele alınmasında ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin ilerletilmesinde, iki kuruluş arasında daha fazla işbirliği yapılmasının öneminin altını çizdiler.
Genel Sekreter, Teşkilatın genişletilmiş gündemini ve Türk Yatırım Fonu gibi yeni mekanizmaların kurulmasını vurgulayarak, TDT ile UNDP arasında, yasal temeli 2016 yılında imzalanan Mutabakat Zaptı’na dayanan ve devam etmekte olan ortaklıklarını ilerletmek için yeni işbirliği imkanlarının mevcut olduğunu kaydetti.


Başkan Yardımcısı Rao Monari, özellikle yeşil geçiş, yenilenebilir enerji ve yeşil tahvil de dahil olmak üzere ortak eylem alanlarında işbirliği yapılmasını teminen istişarelerde bulunulması ve somut bir eylem planı ve ileriye dönük projeler hazırlanması konusunda mutabık olduğunu belirtti.
Taraflar ayrıca Rusya ile Ukrayna arasında sürmekte olan savaş ve bunun bölge ve dünyadaki yansımaları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir