• 18 Ekim 2021
  • Portal
  • 0

Türkiye ile Mısır ilişkileri Mısırda Askerî darbeyle yönetime el koyan Abdülfettah Es Sisi’nin Devlet Başkanı olmasın dan sonra gerilerek iki ülke arasında yüzyıllardır var olan ilişkiler askıya alınmıştı.

Türkiye ile Mısır ilişkileri uzun bir zamandan sonra geçtiğimiz Mayıs ve Ekim ayında Hükümetler arası görüşmeler Ankara ve Kahirede başlayarak iki devlet arasında ilişkiler normalleşme dönemine girmeye başladı.

Türkiyenin en büyük uluslararası ekonomik sivil toplum kuruluşu olma özelliğine sahip Genel Merkezi Ankarada olan ve dünyanın bütün devletlerinde faaliyet gösteren Sanayiciler iş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu SANKON kuruluşundan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama da Türk şirketleri olarak Türkiye ile Mısır ilişkilerimizin normalleşmesini büyük bir memmuniyetle karşılıyoruz açıklaması yapıldı.

SANKON Genel Başkan yardımcısı Savaş Özdoğan yapmış olduğu yazılı açıklamasında Türkiye ile Mısır arasında güçlü bir ticaret hattımız var ithalat ve ihracat ilişkilerimiz var Türk şirketlerinin Mısır da yatırımları var Mısırlı şirketlerinin Türkiye de yatırımları var dedi Savaş Özdoğan SANKON kuruluşunun üye şirketleri Türkiye ile Mısır arasındaki Hükümetler arası görüşmelerin başlamasını büyük bir memmuniyetle karşılıyoruz dedi.

Savaş Özdoğan SANKON yönetim kurulu adına yapmış olduğu yazılı açıklamasın da iki ülke arasında ilişkilerimizin en kısa zamanda normalleşmesini ümid ediyoruz ve bu durumu en güçlü duygularımızla destekliyoruz dedi.

Savaş Özdoğan SANKON kuruluşu olarak Türkiye ile Mısır arasındaki ekonomik ticari ithalat ve ihracat ilişkilerimize katkı sağlamaya bütün birimlerimizle hazırız dedi.

Savaş Özdoğan SANKON Genel Başkanımız sayın Ferudun Cevahiroğlu önümüzdeki günlerde iki ülke arasında ekonomik ve ticari faaliyetlerde bulunmak üzere bir grup iş Adamıyla Mısır ‘ın Başkenti Kahire ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir