• 22 Ocak 2020
  • Portal
  • 0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ,Davos’ta basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, zirveye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, “Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığı bir yılı geçirdik.” dedi. Bakan Albayrak İstanbul Finans Merkezi’ne de ilginin yoğun olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Davos’ta basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, zirveye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Albayrak, ’20. yüzyılın ekonomi okumaları artık değişti. Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığı bir yılı geçirdik. Yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Türkiye özellikle politika yapıcı, paydaşlar, özel sektör, finans sektörü anlamında tarihinde belki olmadığı kadar uyumlu ve senkronize bir dönemden geçiyor. Bu da Türkiye’nin finansal etkinliğini artırıyor.” dedi.
TÜRKİYE DÜNYADA BÜYÜMEYE KATKI SUNACAK ÜLKELERDEN
Bakan Albayrak, “2020 yılı özellike ABD ve Avrupa özelinde sorunların buzdolabına kaldırılıp, daha sakin geçeceği beklenen bir yıl. 2020 sorunların azaldığı bir yıl olacak. Bu yılki Davos’un ana gündemi büyüme. Dünyada büyümeye katkı sunacak ülke sayısı azalıyor. Türkiye bu çerçevede görüşmelerimizde şunu ortaya koyuyor, Dünyada bu büyümeyi ortaya koyup başarabilecek kapasitede çok az ülke var, Türkiye’de bunlardan biri görünüyor. ifadelerini kullandı.
2020 YATIRIMLARIN DEVREYE GİRECEĞİ BİR YIL OLACAK
2020 ertelenen yatırımların devreye gireceği bir yıl olacak. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi oldukça yoğun. Sağlık sektöründen enerji sektörüne kadar birçok sektörde bizim özelimizde de görüşmeler yaptığımız 2020 yılının direkt yatırımlar açısından önemli bir yıl olacağını görüyoruz. İnşallah çok daha güzel bir 2020 yılı bizi bekliyor.
İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’NE İLGİ YOĞUN
Türkiye’deki finans merkezine ilgi çok yoğun. Bunlar görünürlülük açısından çok önemli. Dünya 21. yüzyılda yeni bir finansal sistem ve altyapı arayışı içerisinde, yeni bir döneme giriyoruz. İstanbul finans merkezi, İstanbul gibi jeostratejik konumu itibariyle, fiziksel konumunun yanında 4 saatlik uçuş mesafesinin merkezinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir