• 10 Ekim 2023
  • Portal
  • 0

7 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete’de yer alan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne (Sıra No: 552) göre elektronik ortamda yapılacak vergisel işlemlerle ilgili teknik altyapısı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından kurulan Dijital Vergi Dairesi uygulaması hayata geçiyor.

Dijital vergi dairesine dijital.gib.gov.tr adresi üzerinden veya GİB tarafından oluşturulan mobil uygulama üzerinden giriş yapılabilecek. Sistemden daha önce kullanıcı kodu ve şifresi olan, e-Devlet şifresi bulunan ve tebliğ kapsamında şifre edinen kişiler yararlanabilecek.

Dijital vergi dairesi üzerinden kişiler, vergi dairesi sistemlerinde kayıtlı olan ve GİB tarafından belirlenen bilgilerini elektronik ortamda görüntüleyebilecek. Bu kapsamda ivd.gib.gov.tr ve intvrg.gib.gov.tr adresleri ile birlikte dijital.gib.gov.tr adresi de tebliğe elverişli elektronik tebligat adresi olarak kabul edilecek.

Aynı gazetede yer alan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne (Sıra No: 551) göre, şarj ağı işletmecileri, verilen hizmet karşılığında düzenlenen faturada yer alan bilgileri anlık olarak elektronik ortamda GİB Teknoloji sistemlerine bildirecekler.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren söz konusu Tebliğlere https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231007-9.htm ve https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231007-8.htm adresinden erişim sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir