• 22 Şubat 2024
  • Portal
  • 0

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu, Gürcistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na ziyaret gerçekleştirdi.

SANKON) İstanbul İl Başkanı Engin Karadağ, Gürcistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ziyaretinde Sayın Başkonsolos Aleksandre Jishkariani’ye nazik davetleri için teşekkür ederek, SANKON kuruluşunu tanıtarak başladığı konuşmasında; “SANKON Yönetim Kurulu olarak, Gürcistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda bulunmaktan dolayı çok mutluyum ve nazik davetleri ve misafirperverlikleri için başta Sayın Başkonsolos Aleksandre Jishkariani’ye ve diplomatlarına tekrar çok teşekkür ederim.” dedi.

Engin Karadağ, konuşmasında; “Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkiler stratejik ortaklık düzeyindedir. Ülkemiz 2007 yılından beri Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundadır. SANKON’a üye Türk şirketleri olarak, Gürcistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle, SANKON kuruluşu ile Gürcistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu arasındaki işbirliği çok önemlidir. SANKON İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu olarak, her iki ülke açısından ilişkilerimizin güçlendirilmesi amacıyla çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Engin Karadağ, konuşmasının devamında; “ikili ilişkilerimiz güçlendirilmesi açısından, SANKON İstanbul İl Başkanlığı olarak, sizleri ve değerli diplomatlarınızı İstanbul İl Başkanlığı ofisimizde görmekten ve ağırlamaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Gürcistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Aleksandre Jishkariani, yapmış olduğu konuşmasında; “Türkiye ile Gürcistan arasında yakın, ortak ilişkiler vardır. Bu yakın ilişkiler, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin genişletilmesi ve daha da güçlenmesi için elverişli imkanlar sunmaktadır. Bu bir fırsattır. Ülkemizde çeşitli sektörlerde yatırım olanakları ve ticaret imkanı vardır. Türk şirketlerini Gürcistan’a yatırım ve ticaret yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Aleksandre Jishkariani, konuşmasının devamında, SANKON heyetine Gürcistan’daki ekonomik reformlar ve cazip yatırım olanakları hakkında bilgi verdi.

Gürcistan Devleti İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılan toplantıda, SANKON İstanbul il Başkanlığı yetkilileri ve Gürcistan Devleti İstanbul Başkonsolosluğu diplomatları da hazır bulundular.