• 28 Temmuz 2023
  • Portal
  • 0

Türkiye-Zambiya İş Forumu Konferansı, Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) ve Zambiya Devleti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin de destek ve katkılarıyla, Ankara’da özel bir otelde çok sayıda şirketlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu (SANKON) Genel Başkanı Ferudun Cevahiroğlu, Türkiye Zambiya İş Forumu Konferansı’nda;

“Türk şirketlerini temsilen yapmış olduğu açılış konuşmasında, Türk Şirketleri olarak Türkiye ile Zambiya Devleti arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerimize çok önem veriyoruz. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ithalat ve ihracat ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla yapmış olduğumuz bu konferanstan Türk şirketleri olarak çok umutluyuz. Ferudun Cevahiroğlu Türkiye-Zambiya İş Forumu Konferansında  Türk şirketleri olarak Zambiya Devleti’nin öncelikli kalkınma projelerinde özelikle inşaat, alt yapı ve üst yapı projeleri, enerji, teknoloji, madencilik ,tarım gibi projelerinde görev almaya hazırız” dedi

SANKON Genel Başkanı Ferudun Cevahiroğlu konuşmasında; “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminde Afrika kıtasında bulunan bütün devletler ile en üst düzeyde ekonomik, ticari ve stratejik iş birliği kurdu. Aynı ilişkilerimizi Zambiya Devleti ile de kurduk. Türk şirketleri olarak Türk Devleti’nin bu girişimlerini en kuvvetli duygularımızla destekliyoruz” dedi.

 

 

Türkiye-Zambiya İş Forumu Konferansı’nda Zambiya Devleti Ankara Büyükelçisi  Lt. Gen. William Maipambe Sikazwe, konferansta çok sayıda katılımcı SANKON üyesi Türk şirketlerine Zambiya Devleti yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Büyükelçi Lt. Gen. William Maipambe Sikazwe Türk şirketlerini Zambiya’da yatırım yapmaya davet ediyorum. Devlet Başkanımız Ekselansları Hakainde Hichilema da Türk şirketlerinin Zambiya’da yatırım yapmasını istemektedir. Zambiya Devleti, yatırım yapacak şirketlere vergi muafiyeti gibi bir çok ayrıcalıklar tanımaktadır. Zambiya Devleti olarak, Türkiye’nin  en önemli uluslararası ekonomik sivil toplum kuruluşlarından birisi olma özelliğine sahip SANKON ile işbirliğini çok önemsiyor ve bu konferansın yapılmasından dolayı da çok mutluyuz dedi.

Lt. Gen. William Maipambe Sikazwe, Türkiye ile Zambiya arasında ekonomik ve ticari ilişkilerimize katkı sağlamak amacıyla SANKON ile olan işbirliğimiz bundan sonradaki süreçte de büyük bir kararlılıkla devam edecektir dedi.

 

Zambiya Cumhuriyeti Ticaret Odası yöneticileri de konferansta  Türk şirketlerine Zambiya Cumhuriyeti’nde ki yatırım ve iş olanakları hakkında detaylı sunum yaparak, Türk şirketleriyle iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

 

Türkiye Zambiya İş Forumu konferansında SANKON, fiziki olarak yüzlerce  şirketleriyle ve on-line olarak ta binlerce şirketleriyle Türk İş Dünyasını temsil ederken, Zambiya Devleti Ticaret Odası da çok sayıda şirketleriyle Zambiya İş Dünyasını temsil etti.

Türkiye-Zambiya İş Forumu Konferansında belirlenen sektörler ise şu şekilde;

  • Tarım, Enerji, İnşaat, Turizm, Sağlık-medikal ürünler, Teknoloji-Madencilik, İthalat-İhracaat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir